Blachy cynkowo-tytanowe
71 73 60 084
Blacha cynkowo-tytanowa to trwały materiał budowlany, który nie wymaga kosztownej konserwacji. Dzięki swojej elastyczności i plastyczności, może być stosowany na dachach i elewacjach budynków o nieregularnych kształtach.
Tytan-cynk powstaje z blachy, która jest stopem oczyszczanego elektrolitycznie cynku oraz właściwie dobranych proporcji miedzi i tytanu. Miedź ułatwia profilowanie materiału, a tytan nadaje mu trwałości.
Powierzchnia blachy cynkowo-tytanowej ulega utlenianiu. Pod wpływem działania czynników atmosferycznych, powstaje na niej ochronna warstwa patyny (zachodzi reakcja chemiczna między cynkiem a tlenem, dwutlenkiem węgla i wodą). Dzięki niej metal jest odporny na korozję i zdolny do samonaprawy w przypadku małych zarysowań. Patyna sprawia, że blacha tytan-cynk nie wymaga drogiej konserwacji. Wystarczy raz na jakiś czas umyć ją wodą i usunąć kurz. Cały proces przebiega samoistnie, w sposób naturalny i dzieli się na dwa etapy. W pierwszym, w wyniku reakcji cynku z wodą opadową, na powierzchni blachy tytan-cynk tworzy się cienka warstwa wodorotlenku cynku. Hamuje ona proces korozji. Kolejny etap obejmuje reakcję powstałego wodorotlenku z dwutlenkiem węgla i utworzenie dobrze przylegającej, nierozpuszczalnej w wodzie i porowatej warstwy patyny. Czas trwania całego procesu jest uzależniony od kilku czynników m.in.: składu powietrza, kąta nachylenia elementu oraz ekspozycji na promieniowanie słoneczne.
Dzięki swoim właściwościom blacha cynkowo-tytanowa jest szeroko stosowana jako pokrycie dachowe, elewacja oraz w systemach odwodnienia dachu. Jest postrzegana jako naturalny materiał budowlany, przyjazny dla środowiska. Po jej demontażu, możemy oddać blachę do skupu surowców wtórnych, gdzie zostanie powtórnie przetworzona.